sobota, 8 grudnia 2018

O tym co się dzieje z nami w nocy

Pewnie każdemu z nas zdarzyło się nieraz zamyślić nad tym, co się śniło nam samym, czy innym. Niektórzy pewnie znaczenie snu skwitują wzruszeniem ramion i stwierdzeniem, że to głupota na poziomie wiary w horoskopy. Jest jednak udowodnione naukowo, że sny odzwierciedlając nasze myśli, pragnienia i obawy, mają swoje znaczenie. Warto się nad tym zatrzymać, ale by rozważyć istotę snu należy rozważyć jego definicję. Wg fizjologów jest to czynnościowy stan ośrodkowego układu nerwowego, pojawiający się cyklicznie w rytmie
dobowym. Ciekawostką jest tu fakt, że u niektórych zwierząt półkule mózgowe śpią na zmianę- tak się dzieje np u psów, czy delfinów. Także zapotrzebowanie na sen jest różny.
Sen ma swoje fazy: pierwszą jest faza NREM oraz druga faza REM. I to właśnie w tej drugiej fazie snu najczęściej występują marzenia senne. Tak naprawdę są to serie dźwięków, obrazów, emocji występujące w czasie snu, podczas gdy po przebudzeniu sen pamiętamy jako ciąg zdarzeń, zdarzeń bardzo realistycznych, dotyczących życia, problemów codziennych.

W XIX w udowodniono zależność między a przeżywanym w tym czasie marzeniem sennym. Pokazano też, że sny są najczęściej z sytuacją śniącego. Warto przy tym zaznaczyć, że dziecko nie rozumie zjawiska snu, dopiero ok. 10 roku życia zaczyna pojmować,że sen pochodzi z głowy, że śni się go wewnętrznie.
 Sny są tworami fizjologicznymi o charakterze wizualnym i słuchowym. Doświadczenie snu odbierane jest bardzo realistycznie i dotyczy życia na jawie. Najczęściej określamy je jako koszmar albo marzenie senne. Treścią koszmaru jest wydarzenie niebezpieczne, zagrażające życiu, a towarzyszą temu negatywne emocje typu gniew, złość, lęk. Mogą one czasem spowodować bezsenność i inne negatywne skutki.
Koszmary senne pojawiają się u dzieci ok 3 roku życia i czasem są pamiętane w życiu dorosłym. Mogą się wiązać
z sytuacjami rodzinnymi, których dziecko nie rozumie, np rozwód, przeprowadzka, rozłąka spowodowana pobytem w szpitalu.
Dorosłych koszmary senne nawiedzają w sytuacji przemocy domowej, u kobiet- ofiar gwałtu, u weteranów wojennych koszmary są częścią zespołu stresu pourazowego. Naukowcy szacują, iż ok. 4 % dorosłych doświadcza tych zaburzeń snów, podczas gdy u dzieci i młodzieży jest to nawet 70 %.
Zaburzenia takie są leczone, zaś minimalnym kryterium diagnostyczne to powracające epizody przebudzeń ze wspomnieniem silnego niepokoju związanego z treścią tego, co się śniło.
Jak się pozbyć koszmarów? Istnieje kilka dróg prowadzących do wyeliminowania przerażających snów z naszego życia. Są rozmaite terapie i metody radzenia sobie z tym problemem. W niektórych przypadkach stosuje się terapię farmakologiczną - zawsze pod kontrolą lekarza. W przypadku terapii behawioralnej nie poleca się tu psychoterapii indywidualnej z psychologiem, czy psychiatrą. Podstawowym jednak krokiem do poradzenia sobie z jakimkolwiek zaburzeniem snu jest analiza i zmiany nawyków związanych ze spaniem.
I wiele by jeszcze pisać o tym, co nam się śni. Wszystko zależy od tego, co nas spotyka w życiu na jawie. Temat- ciekawy i na tyle rozległy- wymaga obietnicy dalszego ciągu sennych rozważań... i to już w najbliższym czasie.
[Tekst autorstwa zaprzyjaźnionej czytelniczki]

21 komentarzy:

  1. Warto dodać, że sny pochodzą z tej części naszego mózgu, która rozwinęła się jeszcze przed naszą mową, dlatego marzenia senne są bardzo symboliczne. Każdy człowiek ma indywidualny zestaw symboli. Wszystko zależy od tego, jaki stosunek emocjonalny mamy do konkretnej rzeczy lub osoby występującej we śnie.
    "głupota na poziomie wiary w horoskopy"- osoby z takim podejściem mają prawdopodobnie na myśli senniki, które faktycznie działają na zasadzie horoskopów. Dzieje się tak dlatego, że każdy z nas ma indywidualny zestaw skojarzeń i symboli i niemożliwe jest przypisanie konkretnego znaczenia danego elementu snu do wszystkich ludzi jednocześnie.

    P.S. Uwielbiam temat snów, dlatego się odezwałam :D
    P.P.S. W Twoim tekście jest kilka literówek i pozjadanych wyrazów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiasz temat snów czy spać? :-)Ja jednak raz w życiu porządnie bym się chciał wyspać :-) Odnośnie literówek itp to mam problemy na tym cholernym blogspocie żeby to skorygować... Jednak Wordpress jest lepszy... Ale dziękuję za komentarz :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mi się czasem takie głupstwa śnią, że wolała bym żeby to nic nie znaczyło :-) :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja na szczęście zwykle swoich snów nie pamiętam...

      Usuń
  4. Sny to moja specjalność. Ex twierdził, że gdybym była pacjentką Freuda pewnie sam zapadłby na nerwicę ;) Dziwne jest to, że jestem absolutnie pozbawiona wyobraźni. Czysty realizm. Nigdy świadomie nie byłabym w stanie wymyślić takich scenariuszy, jak te we śnie.

    WordPress jest lepszy, to fakt.

    Miłego weekendu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A moją specjalizacją jest marudzenie i jęczenie :-) Miłego weekendu :-)

      Usuń
  5. Tak się przejęłam zamieszkami w Paryżu, że śnił mi się dziś w nocy Macron, który wszedł do apteki i kupował soczewki! Chyba żeby lepiej widzieć palące się samochody i opony!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas powinno się też zrobić to samo,ale najwyraźniej Polacy jeszcze nie rozumieją co się robi z naszym krajem...

      Usuń
  6. Ciekawy temat do zgłębienia. Czasami po przebudzeniu analizuje swoje Sny, ale za chwilę okazuje się, że już niewiele pamiętam. Wiem tylko, że w snach często wracam do przeszłości, to pewnie też coś znaczy... Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja większości swoich snów nie pamiętam,ale myślę że to nawet lepiej... Również pozdrawiam :-)

      Usuń
  7. Całe szczęście już dawno nie śniłam koszmarów! Moje sny są za to zdrowo popieprzone i naprawdę wątpię, czy jest sens w jakikolwiek sposób je analizować.

    OdpowiedzUsuń
  8. Czasem analizuje swoje sny. Inne się mi spełniają, także różnie z tym bywa.
    Pozdrawiam Krystyna.P :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Mi na szczęście te głupoty które się śnią się nie spełniają :-). Fajnie Cię widzieć. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  10. Znaczenie snów mnie zawsze ciekawiło:)

    OdpowiedzUsuń